PZL-Świdnik na Wystawie Air Fair 2017 w Bydgoszczy

PZL-Świdnik na Wystawie Air Fair 2017 w Bydgoszczy

 

  • PZL-Świdnik prezentuje śmigłowiec W-3PL Głuszec - na co dzień pozostający w służbie 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu
  • W-3PL Głuszec jest najnowocześniejszym śmigłowcem obecnie w służbie Polskich Sił Zbrojnych.

 

Bydgoszcz, 26 maja 2017r. – PZL-Świdnik, producent śmigłowców należący do Grupy Leonardo,
z przyjemnością informuje, że bierze udział w 11. edycji Wystawy AIR FAIR 2017, organizowanej przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy, prezentując śmigłowiec W-3PL Głuszec, który jest najnowocześniejszym śmigłowcem obecnie eksploatowanym przez Siły Zbrojne RP.

 

 

W-3PL Głuszec to najnowsza wersja śmigłowca Sokół zmodernizowana do standardu wsparcia bojowego w ścisłej współpracy z Siłami Zbrojnymi RP oraz polskim przemysłem i sektorem B+R. Maszyna wyposażona jest w nowoczesną awionikę i sprzęt, dzięki któremu śmigłowiec może wykonywać wiele zadań na współczesnym polu walki.

 

 

Śmigłowiec W-3PL Głuszec ma nadal duży potencjał rozwojowy i mogą być z nim zintegrowane różne systemy uzbrojenia, co zostało potwierdzone podczas ubiegłorocznych tragów MSPO w Kielcach, podczas których zaprezentowano Głuszca z rakietami przeciwpancernymi SPIKE jako ofertę modyfikacji śmigłowca dla polskich Sił Zbrojnych. Głuszec ze SPIKE-ami zwiększyłby obecne możliwości bojowe śmigłowca [z 2000 m do 8000 m (w przypadku integracji systemu SPIKE-ER), a nawet 25 000 m (w przypadku integracji systemu SPIKE NLOS)].

 

 

11. edycja Wystawy AIR FAIR 2017 odbywa się w dniach 26-27 maja br. w Bydgoszczy. Zgodnie z tradycją pierwszy dzień dedykowany jest zacieśnianiu relacji biznesowych między prezentującymi się tam spółkami przemysłu obronnego i ich potencjalnymi klientami. Drugiego dnia wystawa jest otwarta dla publiczności. Celem wydarzenia jest konsolidacja środowiska lotniczego, zarówno wojskowego, jak i cywilnego. Wystawę co roku odwiedzają przedstawiciele m.in. Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego
i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

 

DODATKOWE INFORMACJE:

 

W-3PL Głuszec

 

Śmigłowiec W-3PL Głuszec to rezultat bliskiej współpracy PZL-Świdnik, polskich Sił Zbrojnych, polskiego przemysłu obronnego oraz Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Prezentowany podczas Wystawy AIR FAIR 2017 śmigłowiec na co dzień pozostaje w służbie 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu. Głuszec to najnowsza wersja śmigłowca Sokół zmodernizowana do standardu wsparcia bojowego. Jako jedyna tego typu maszyna w SZ RP jest wyposażona jest w nowoczesną awionikę zintegrowaną z komputerem misji, a także sprzęt i uzbrojenie (w znacznej części produkcji polskiej), które pozwala mu wykonywać wiele zadań na polu walki, tj. namierzanie sygnału rozbitka i jego ratowanie (CSAR), wsparcie pola walki, transport żołnierzy i ładunku, konwojowanie, obserwacja i wskazywanie celów, desant.

 

Na śmigłowcu zainstalowano m.in. następujące systemy uzbrojenia: głowica celownicza zintegrowana z podkadłubowym karabinem maszynowym 12,7mm montowanym na ruchomej wieżyczce, dwulufowe zasobniki z działkiem kalibru 23mm, system rakiet standardu NATO 70mm, sterowane szyną MIL 1553 wyrzutniki flar i dipoli, zakłócacz rakiet naprowadzanych na podczerwień, celownik przeziernikowy HUD; zostało też zintegrowane dotychczasowe uzbrojenie rakietowe (kaliber 57 i 80 mm), pociski powietrze-powietrze i system bomb małogabarytowych.

 

Cztery pierwsze Głuszce dostarczono Wojskom Lądowym w grudniu 2010 r. Następnie podpisano drugą umowę na modernizację kolejnych czterech śmigłowców Sokół do wersji W-3PL.

 

 

 PZL-Świdnik na Wystawie Air Fair 2017 w Bydgoszczy  

Bydgoszcz 26/05/2017 11:36